Sal. Haz 11th, 2024

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sivil toplum buluşmaları.

By TA9A Ara25,2023

Palandöken Kayak Merkezinde Palan Otel’de yapılan çalıştayın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Berk Çelik, güçlü toplumun, güçlü sivil toplum yapısıyla gerçekleşeceğini belirtti. Çelik, idare STK iş birliği ve koordinasyonun önemli olduğunu ifade etti.

Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Mahmut Turan da toplantı hakkında bilgiler verdi, Erzurum’daki sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili bilgileri paylaştı. Turan, 626 dernek, 73 dernek şubesi, 4 federasyon bulunan kentte aktif üye sayısının 36 bin 518, 2022 verilerine göre, mali büyüklüğünün ise 123 milyon 331 bin 481 TL olduğunu kaydetti. Turan, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü proje desteklerinde de şehirden 193 başvuru yapıldığını, kabul edilen 54 proje için 6 milyon 74 bin 276 TL destek sağlandığını bildirdi.

Çalıştayda daha sonra Dernekler Denetçisi Grup Başkanı Hüseyin Cevahir Özalp da Cumhuriyetin 100.yılında sivil toplum vizyonu ve genel tanıtımı konulu sunum yaptı. Özalp, Türkiye’nin önemli bir sivil toplum düzeyinde bulunduğunu ifade ederek, 101 bin 120 derneğin 45 bin çalışan, 2002 verilerine göre 52 milyar TL mali büyüklükte bulunduğu bilgisini verdi. Genel müdürlüğün hizmetlerinden örnekler anlatan Özalp, kayıtlı 4 bin STK’nın 39 bin gönüllü bulunduğunu hatırlatarak , yaşanan depremlerde gönüllü rakamının 115 bin gibi yüksek bir düzeyde sahada çalışmasından mutluluk duyduklarını vurguladı.

Toplantıda daha sonra dernekler denetçisi Ali Gemici, derneklere rehberlik faaliyetleri, il planlama uzmanı Sercan Yazıcı Proje Destek Sistemi Prodes, İl Müdürü Mahmut Turan da 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve yönetmeliği hakkında bilgi verdi.

Toplantı soru cevap bölümünde TRAC Erzurum Şube Kurucumuz ve Başkanımız Sayın Ömer Faruk ÖZLER, Gönüllülerimizin faaliyetleri esnasında karşılaştıkları sorunların çözümü için Yasal düzenlemesinin mutlaka yapılmasını, Kullanmış oldukları Telsiz ve ekipmanlarının büyük bir bölümünün İthal malzeme olmasından dolayı vergilerin çok yüksek olduğundan bahisle, vergi indirimi yapılmasının gereklilik olduğunu, 12. Kalkınma planının önemini, Kurum ve kuruluşlar ile STK gibi tüm topluma yönelik hazırlanmış olan düzenlemelerin Vatanımıza, Milletimize ve Devletime hayırlı olmasını dileyerek Haberleşme Gönüllü faaliyetlerini yürüten Amatör Telsizcilerine ve Çalıştay yöneticilerine Teşekkür etti.

By TA9A

Yönetim Kurulu Başkanı

Related Post